
Panzerotti z mozarellą i tofu
Zazwyczaj dzielę się bardzo zdrowymi przepisami. Ale są takie dni kiedy chodzi za mną pizza czy burger. Zresztą nie ma co kategoryzować jedzenia na dobre i złe. Na wszystko jest miejsce w diecie. Trzeba zadbać przecież nie tylko o ciało, ale i o głowę. Zdrowa głowa to podstawa, a przepis na panzerotti z mozarellą i tofu na pewno do takich należy.
Panzerotti z mozarellą i tofu czyli pieróg po włosku
Jestem ogromnym fanem kuchni włoskiej i chyba moją ulubioną potrawą jest po prostu pizza. ;)) Tutaj wariacja pizzy, czyli panzerotti, taki włoski pieróg. Przepyszny!
Panzerotti smaży się zazwyczaj w głębokim oleju, ale ja nie jestem fanem dań z frytury. Generalnie nie lubię dań ociekających tłuszczem i to nie tylko ze względów zdrowotnych, ale również smakowych. O ile sama pizza bywa często tłusta tak usmażenie tego ciasta w oleju to już dla mnie za dużo. Dlatego zrobiłem panzerotti z mozarellą i tofu w piekarniku.

Wartość odżywcza
Z moich proporcji wyszło 8 pierogów, ale zrobiłem giganty. Nie byłem w stanie zjeść więcej niż 2. W każdym razie jeden to tylko 326 kcal:
WĘGLOWODANY: 46,4
TŁUSZCZ: 8
BIAŁKO: 13,6
Składniki
- 2 łyżeczki cukru
- 7 g drożdży suchych (mogą być świeże, wtedy cała kostka)
- 500 g mąki
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- sól
- 300 ml letniej wody
Na sos
- 6 łyżek przecieru pomidorowego
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 1 łyżeczka suszonego oregano, bazylii, romarynu
- pieprz
Dodatki
- 125 g mozzarelli di bubala
- 200 g tofu
- łyżka miodu
- 2 łyżki sosu sojowego
- 60 g żółtego sera (ja dałem odchudzoną wersję)

Przygotowanie
Zacznij od przygotowania marynaty do tofu. W tym celu połącz miód z sosem sojowym i zanurz w nim pokrojone na drobną kostkę tofu.
Następnie wyrób ciasto na pizzę. Do letniej wody dodaj cukier i drożdże. Dokładnie wymieszaj i pozostaw na 2 minuty aż zaczyn zacznie być aktywny. Dodaj mąkę, oliwę, sól i wyrób ciasto w dłoniach albo w robocie planetarnym.
Ciasto podziel na 8 równych części (myślę, że możesz nawet spokojnie zrobić 10 lub 12 jeśli chcesz mieć troszkę mniejsze pierogi). Przykryj ściereczką i odstaw na minimum godzinę w ciepłe miejsce bez przeciągów (ja zazwyczaj wkładam do wyłączonego piekarnika).
Przygotuj sos pomidorowy. Połącz w tym celu składniki, możesz oczywiście użyć świeżych ziół.
Po upływie czasu każdy kawałek ciasta rozwałkuj na stolnicy na cienkie ciasto jak na pizze. Na środku zrób kleks z sosu pomidorowego, połóż po kilka kawałków mozarelli di bufala, sera oraz tofu. Boki ciasta posmaruj wodą i zlep. To może pomóc: link do youtube gdzie panzerotti przygotowuje Włoszka
Piekarnik rozgrzej do 190 stopni i włóż pierogi na 15 minut.
Smacznego :)) Obiecuję, ze będzie Ci smakowało. U mnie smakowało nawet typowym mięsożercom. 😀
Jeśli szukasz czegoś w podobnym klimacie to zapraszam do mojego innego przepisu na bułeczki z ciecierzycą i serkiem topionym.

